Praktyki/staże
Miejsca odbywania praktyk/staży zgodnie z zawartymi porozumieniami są podane na stronie:
https://pia.apsl.edu.pl/instytut-prawa-i-administracji/biuro-karier-ipia
Praktyki studenckie:
Istotnym elementem studiów prowadzonych w Instytucie jest obowiązkowa praktyka zawodowa zarówno na kierunku prawo jak i na kierunku administracja pierwszego i drugiego stopnia. Praktyki wraz z obieralnymi zajęciami stwarzają możliwość studentom elastycznego dostosowania kształcenia do indywidualnych zainteresowań i potrzeb.
Studencka praktyka zawodowa ma na celu poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach i rozwijanie umiejętności jej wykorzystania w praktyce; zapewnienie warunków poznawania w praktyce zagadnień związanych z kierunkiem studiów lub wybraną specjalnością, poznanie zasad organizacji i mechanizmów funkcjonowania instytucji, organizacji, podmiotów wykonujących funkcje z zakresu stosowania i tworzenia prawa a także podmiotów świadczących pomoc prawną, poznanie warunków pracy obowiązujących na różnych stanowiskach w wymiarze sprawiedliwości, organach ochrony prawnej, organach administracji, urzędach służbach i inspekcjach. Dzięki praktykom studenci Instytutu przygotowują się do pełnienia różnych ról zawodowych, doskonalą umiejętności pracy w zespole, ale także pozyskują niezbędne informacje potrzebne do pracy magisterskiej.
Zakres praktyk umożliwia studentom zapoznanie się z działalnością poszczególnych organizatorów, do których należy większość instytucji wymiaru sprawiedliwości, organów ochrony prawnej, organów administracji oraz podmiotów udzielających pomocy prawnej. Praktyki studenckie umożliwiają uczestniczenie w czynnościach, które podejmuje organizator a także wykonywanie zadań merytorycznych pozostających w związku z celami praktyki i kierunkiem studiów.
W zakresie kierunku prawo a także poszczególnych ścieżek specjalizacyjnych na kierunku administracja studenci Instytutu Prawa i Administracji mają możliwość odbywania praktyki w sądach, prokuraturach, organach administracji oraz podmiotach prywatnych świadczących usługi pomocy prawnej z obszaru Słupska oraz innych miejscowościach regionu.
Zaliczenie praktyk następuje na podstawie przedłożonej instytutowemu opiekunowi praktyk dokumentacji: wniosku o zaliczenie praktyki, dziennika praktyk wraz z opinią opiekuna instytucji przyjmującej, sprawozdania z przebiegu praktyk i zaświadczenia o odbytych praktykach.
Opiekun praktyk studenckich dla kierunku Prawo:
mgr Natalia Pliszka
Opiekun praktyk studenckich dla kierunku Administracja:
dr Renata Wiaderna-Kuśnierz
renata.wiaderna-kusnierz@apsl.edu.pl
Instytutowy Koordynator praktyk i staży studenckich:
dr Marcin Czechowski
Uczelniany Koordynator praktyk i staży studenckich:
mgr Robert Czyż
https://www.apsl.edu.pl/studenci/sprawy-organizacyjne/studenckie-praktyki-zawodowe
Niezbędne dokumenty:
Prosimy także o zapoznanie się z dokumentacją wskazaną na stronie:
https://www.apsl.edu.pl/studenci/sprawy-organizacyjne/studenckie-praktyki-zawodowe
Staże studenckie:
Celem stażu dla studentów Prawa w IPiA jest:
1. Poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach oraz rozwijanie umiejętności jej wykorzystania w praktyce.
2. Kształtowanie pożądanych umiejętności oraz kompetencji zawodowych i społecznych, w tym w szczególności: umiejętności analitycznych, organizacyjnych, pracy zespołowej, nawiązywania kontaktów, prowadzenia negocjacji, zarządzania własnym czasem, jak również przygotowanie studenta do samodzielnego wykonywania pracy i odpowiedzialności za powierzone mu zadania, itp.
3. Rozwój umiejętności integrowania posiadanej wiedzy teoretycznej z praktyką życia społecznego.
4. Poznanie specyfiki pracy w określonym środowisku zawodowym.
5. Zdobycie doświadczeń istotnych dla wyboru ścieżki zawodowej.
6. Pozyskiwanie i gromadzenie danych empirycznych potrzebnych do pracy dyplomowej.
Kurator staży studenckich w IPiA:
mgr Natalia Pliszka