Prawne aspekty funkcjonowania podmiotów leczniczych
Zasadniczym celem uczenia się jest przekazanie słuchaczom nowoczesnej wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie wybranych zagadnień najważniejszych gałęzi prawa, a także wyposażenie ich w umiejętności i znajomość procedur, dzięki którym będą wywiązywać się z powodzeniem ze swoich obowiązków w ramach zatrudnienia, a także na zajmowanych stanowiskach kierowniczych w podmiotach leczniczych, to jest wykonujących działalność leczniczą: przedsiębiorców, jednostki budżetowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, instytuty badawcze, fundacje i stowarzyszenia oraz inne osoby prawne.
Dzięki nabytym umiejętnościom praktycznym, absolwent będzie mógł między innymi:
- podjąć bądź kontynuować zatrudnienie w podmiotach leczniczych,
- dokonać wykładni obowiązujących przepisów prawnych,
- wykorzystać techniki negocjacyjne,
- posługiwać się językiem prawniczym.
Studia podyplomowe prowadzone są przez Instytut Prawa i Administracji Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku oraz Gdańską Szkołę Wyższą. Są to studia doskonalące, prowadzone w trybie kształcenia na odległość obejmującego wszystkie zajęcia (platforma MS Teams lub Google Meet). Studia podyplomowe prowadzone są w trybie niestacjonarnym i trwają dwa semestry.
Wykaz przedmiotów:
1. System ochrony zdrowia w RP i UE
2. Prawa pacjenta
3. Dokumentacja medyczna – kwestie prawne
4. Zamówienia publiczne
5. Elementy prawa gospodarczego
6. Źródła i finansowanie systemu ochrony zdrowia
7. Elementy prawa podatkowego
8. Odpowiedzialność cywilna w ochronie zdrowia
9. Elementy prawa cywilnego
10. Elementy prawa pracy
11. Negocjacje
12. Kontrola i nadzór nad działalnością leczniczą
13. RODO w systemie ochrony zdrowia
14. Własność intelektualna i nowe technologie w systemie ochrony zdrowia
Wymagania wstępne:
Oferta studiów podyplomowych skierowana jest do absolwentów studiów wyższych, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów: licencjackich, inżynierskich lub magisterskich, w szczególności w dziedzinach nauk: społecznych, humanistycznych, inżynieryjno-technicznych nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz ścisłych i przyrodniczych.
Zasady rekrutacji:
Przyjęcie kandydata na studia podyplomowe przeprowadzane jest zgodnie z zasadami rekrutacji obowiązującymi w Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku, a także w oparciu o § 5 Regulaminu Studiów Podyplomowych Akademii Pomorskiej w Słupsku. O przyjęciu kandydata na studia decyduje Rektor UP, zaś uczestnikiem studiów podyplomowych może być osoba, która posiada kwalifikację pełną co najmniej na poziomie 6 uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Za postępowanie rekrutacyjne odpowiedzialny jest kierownik studiów podyplomowych. Wszelkie informacje o zasadach rekrutacji, limicie miejsc, terminie i miejscu złożenia dokumentów, umieszczane są na stronie internetowej UP w Słupsku oraz Instytutu Prawa i Administracji.
Dokumenty:
Kandydat zobowiązany jest do złożenia następującego kompletu dokumentów:
- podanie o przyjęcie na studia,
- 1 zdjęcie,
- dyplom ukończenia studiów wyższych w celu sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem przez upoważnionego pracownika AP,
- kwestionariusz osobowy.
Warunki i sposób zaliczenia studiów:
Warunkiem zaliczenia studiów jest zaliczenie na pozytywną ocenę wszystkich przedmiotów (teoretycznych i praktycznych) przewidzianych w programie zajęć.
Czas trwania studiów: 2 semestry/185h
Rozpoczęcie: 1 II 2025 r.
Opłaty: 2300 zł/za semestr (wpłata na konto wirtualne w e-dziekanacie, po uruchomieniu edycji studiów)
Miejsce składania dokumentów: Sekretariat Instytutu Prawa i Administracji, ul. Arciszewskiego 22a (pok. 65), 76-200 Słupsk (skan wniosku prosimy przesłać na adres: przemyslaw.dabrowski@upsl.edu.pl).
Termin składania dokumentów: do 15 I 2025 r.
Osoba odpowiedzialna: prof. dr hab. Przemysław Dąbrowski
Kontakt: przemyslaw.dabrowski@upsl.edu.pl (tel. +48 533 348 350)